Avtor predavanja je Peter Zupanc, avtor treh knjig in nešteto potopisov, povezanih z jugom Kitajske. V avtonomni pokrajini Guangxi, lokaciji, ki je nekoč združevala “neverjetno lepoto in nepredstavljivo revščino”, živi 14 let. Pravi, da v tem predelu Kitajske tako dolgo ni živel noben drug Slovenec.
Predaval bo skupaj s soprogo Liu Yingying, ki v Sloveniji opravlja doktorat oziroma PhD v antropologiji. Predavanje je opis življenja v tuji deželi skozi čas, s katerim želita s prvoosebnim pričevanjem o podrobnostih razbiti nekatere mite o Kitajski.
Predavanje izvedeta ob fotografijah, ki prikažejo resnično življenje na Kitajskem in med drugim odgovorijo na vprašanji:
- koliko in na kak način je Kitajska doživljala tehnološki napredek?
- je sedaj bolj ali manj tehnološko napredna od “zahoda”?
O Petru Zupancu:
Rojen na Polzeli, pisec, filmski kritik, 12 let učitelj angleščine na Kitajskem. Njegova knjiga Kitajska, dežela razdalj in jaz (2019) je bila en od treh finalistov nagrade Krilata Želva za najboljši književni slovenski potopis.
Esej Tatovi duš je bil en od finalistov nagrade za najboljši slovenski esej revije Sodobnost (2020)
“Največja vrednost knjige se kaže prav v Zupančevem človeškem pristopu k pisanju potopisa ... ki je hkrati reportaža in avtobiografija.” (Iz spremne besede Marijana Pušavca)
“Pisec (...) bralca vedno znova opozarja na očitno – a vedno znova spregledano – dejstvo, da tujo, drugačno kulturo neizogibno ocenjujemo skozi prizmo svoje kulture. (Iz predstavitve knjige za KŽ, Romana Dobnikar Šeruga).